دوربین های آنالوگ نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشندکه برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.

صدا و تصویر این دوربین ها هر کدام توسط کابل دورشته ای جداگانه ای قابل انتقال است که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال RG59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

از نظر کیفیت دوربین های آنالوگ تابعی از امواج آنالوگ هستند و امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناتیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد. نکته ای که بسیاری از مجریان طرح های دوربین آن را بخاطر هزینه بالای کابل و تجهیزات باکیفیت رعایت نمی کنند!

انتقال و دریافت و ظبط تصویر

زمانی که احتیاج به ارسال تصاویر و صدا بصورت بی سیم باشد این دوربین ها ضعف بزرگی از خود نشان می دهند.

اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می دهد. ضمن اینکه امکان رصد کردن تصاویر در محدوده برای هر کس دیگر بسادگی فراهم می شود. بنابراین هیچوقت نمی تواند راه امن و مطمئن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد.

 

DVR

برای ضبط تصاویر آنالوگ چاره ای جز روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. دستگاه "ضبط تصاویر دیجیتال" dvr به منظور ثبت تصاویر دوربین های آنالوگ مورد استفاده قرار میگیرد و این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می نماید.

به دلیل قیمت پایین تر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال این دوربین ها به عنوان دوربین های مداربسته رایج در بازار ایران شناخته می شوند. گرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن پیش می رود و بسیاری از سازمان ها به سوی دوربین های ip متمایل شده اند اما هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین ها با نسل جدید دوربین های دیجیتال کند است. همچنین در این میان دوربین های A-HD میتواند جایگزین مناسبی برای آنالوگ باشد.

دوربین آنالوگ